Pałac w Judytach, należący do rodu von Kunheim, został zbudowany w latach 1862–1863 w stylu neogotyckim i klasycystycznym. Przy podjeździe do dziś znajdują się dwa odlewy lwów naturalnej wielkości, wykonane z brązu, zakupione na wystawie w Paryżu w 1889 roku.
Pierwszymi właścicielami majątku ziemskiego w Judytach byli von Lasgewangowie. W XVI wieku przejął go ród von Kunheim, którego potomkowie mieszkali tu aż do końca drugiej wojny światowej.
Na początku XVIII wieku Maria Elizabeth von Kunheim przeprowadziła duże inwestycje budowlane, z których do dziś zachowała się wozownia. Na jej północnej ścianie zobaczymy płaskorzeźbę przedstawiającą św. Judytę z inicjałami M.E. i datą 1733.
Obecny pałac powstał za czasów Wilhelma von Kunheim, w latach 1862–1863. Zbudowano go na planie prostokąta w stylu neogotyckim i klasycystycznym. Obiekt ma dwie kondygnacje. We wnętrzach można oglądać pozostałości dawnego wyposażenia, m.in. kominek i trzy piece z dekoracją neogotycką. Pałac otacza duży ogród. W majątku znajdowała się jedna z najstarszych stadnin koni w Prusach Wschodnich, słynąca z hodowli koni czystej rasy trakeńskiej.
W 1909 roku właściciele majątku zmienili nazwisko na Kuenheim. Po 1945 r.obiekt został włączony w skład Państwowej Stadniny Koni w Liskach, a w pałacu urządzono przedszkole, świetlicę i mieszkania. W latach 90-tych przejęła go Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Pozostałości cennego wyposażenia pałacu znajdują się obecnie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W 1998 roku pałac został sprzedany prywatnemu właścicielowi.
(MW / Fot. Pixabay / CC0)