Sępopol jest mało znaną miejscowością, a szkoda, bo znajduje się tu sporo ciekawych zabytków i obiektów przyrodniczych.
Jednym z nich jest Nizina Sępopolska, czyli niecka znajdująca się w dolinie rzeki Łyny. Rzeka płynie jeszcze przez 13 km i napotyka na granicę z Rosją. Następnie wpływa do rzeki Pregoły. Łyna jest atrakcją dla kajakarzy i gwarantuje możliwość oglądania pięknych widoków.

Ostatnią polską miejscowością, przez którą przepływa, są Stopki. To tu co roku organizowany jest międzynarodowy spływ kajakowy. Trasa kończy się w Prawdińsku na terenie Rosji. Sprzęt kajakowy można wypożyczyć w Sępopolu.

Dla miłośników zabytków
Ciekawym zabytkiem Sępopola jest secesyjna wieża ciśnień, która powstała w 1912 roku. Warto zwiedzić również gotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła, prowadzony przez Salezjan. Powstał w drugiej połowie XIV wieku, w 1872 roku dobudowano do niego drewnianą wieżę z hełmem. Kościół ma trzy nawy. Warto obejrzeć ocalałą część malowidła ściennego, ołtarz główny (1668 r.), ambonę (1649 r.) i chrzcielnicę (1670 r.). Obok kościoła znajdują się również mury miejskie z XIV wieku i fragmenty baszty.

Sępopol to miejscowość atrakcyjna dla osób lubiących spokój i piękną przyrodę oraz dla miłośników zabytków. Warto zatrzymać się tu na kilka dni, pozwiedzać i zwyczajnie odpocząć.

(Fot. PxHere / CC0)